Salamandři

Salamandři

26. května 2011 v 16:07 | Violet
Salamandr je drobounké stvoření,jehož roztomilost je náramně ošidná.Připomíná svého obojživelného jmenovce ze živočišné říše a dokáže odolat vysokému žáru.V ohoržení totiž vzplane tak.že kolem jeho těla vyšlehnou vysoké bílé plameny.Jeho kůže však zůstane chladná nehledně na okolí závratnou teplotu.
Na hořící salamandry můžeme narazit v mokřinách nebo v hraničkách dřeva,ale často bývají k vidění poblíž činných sopek.Tito tvorové kolem sebe šíří sirnatý pach,a proto se už celá staletí říká,že jejich jed je tak strašlivý,že podlpálí všechno,čeho se byť jen dotknou.
Salamandři patří k tvorům vyhledávaným alchymisty,neboŤ představují nezbytnou pomůcku při přeměně obyčejného olova ve zlato.Také jejich kůže představuje velmi cenný maeriál,například při výrobě ohnivzdorných rukavic.I mrštní salamdrři se dají chytiti do klece a přechovávat v kokových schránkách.
Tu a tam se s kupou dřeva na zátop podaří zakoupit i nic netušícího salamandra.Tvor rozrušený zničením svého příbytku dokáže naráz podpálit veškeré dřevo v krbu!Chvíli ho lze pozorovat,jak se vznáší v bělavém žáru vysokých plamenů,než se ztratí v komíně.
Když se hřbetu salamandrova dotknete zápalkou,tato se vzápětí rozškrtne!
Recepis na přeměnu ovola ve zlato:
  • Ponechte čirou rtuť a zlatou minci taviti vespolek v prudkém žáru salamandrově.Hmota nejprve zčerná,poté zbělá a v posledku rozmělní s ena jemný prášel.Ten smísens ovolem promění se v ryzí zlato.
Pakliže salamandři vztyčí hřbetná ostny,uvolní drobounké žlázy pod nimi plyn,jenžto při styku s okolním povětřím vzplane.Též výměšky oněch tvorů se rozhoří,jesltiže na ně cokoli upustíte,šlápnete na ně neb mrštíte jimi do dáli!


 
 

Reklama